Zürafa Heykeli Büyük Boy

ÜÇ HEYKEL, ÜÇ HİKAYE

Bir Değil Tam Üç Zürafa Heykeli Olan Müze…

İstanbul Oyuncak Müzesine gelen ziyaretçileri altın, gümüş ve bronz renkli 3 zürafa heykeli karşılar. Neden mi? Tanzimat döneminin, önde gelen bilim, kültür ve siyaset adamı olan Münif Tahir Paşa’nın İstanbul-Erenköy’deki köşkünün bahçesindeki zürafa heykeli tüm komşuların ilgi odağı olmuştur. Heykel ile birlikte bu bölge “Zürafalı Bahçe” olarak anılmaya başlanmıştır. Bu güzel zürafa heykeli maalesef günümüze ulaşamamıştır. İşte bu anıyı canlı tutmak için; üç zürafa heykeli İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gelen konukları karşılamaktadır.

Zürafa Kaç Metredir ?

Erkek Zürafaların boyları 4.4 Metre ile 5.5 Metre arasında değişirken, Dişi Zürafaların boyları, 4 metre ile 5 metre arası değişmektedir. Ortalama  ağırlıkları 1.5 tondur

“Less is More” terimi, “daha az olanın, aslında daha çok olduğunu” ifade eder ancak görüyoruz ki bu deyiş Teksas’ta pek tutmamış.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dallas Hayvanat Bahçesi, daha çok ziyaretçi toplamak ve elde edilen daha yüksek geliri yaban hayatın korunmasına dair fonlara aktarmak üzere; heykeltraş Bob Cassilly’ye, tesisin R.L. Thornton girişinde konumlanmasını istedikleri devasa boyutlardaki zürafa heykelini sipariş ederler.

Cassilly’nin planı yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir zürafa heykeli tasarlamaktır. Bu heykele orantılı bir dilin uzunluğu ise olsa olsa 60 santimetredir.
Ancak her zaman zeki bir tarihçi olan Dallas Morning News köşe yazarı Larry Powell, hayvanat bahçesi yetkililerine seslendi: “Dallas Hayvanat Bahçesi potansiyel olarak Teksas’taki en yüksek heykele sahip olabilir.”

Büyük Boy Zürafa Heykeli 

O ana kadar Huntsville’in Sam Houston heykeli 20 metrenin biraz üzerindeki boyuyla, Teksas’ın en uzun heykeli ünvanına sahipti. Hayvanat bahçesi yetkilileri, Cassilly’yi bu yüksekliği aşacak bir tasarım yapmaya ikna ettiler. Cassilly ise sanatsal bütünlüğü bir kenara bıraktı ve Dallas’ta egonun çoğu zaman mantığı aştığı kanıtlanmış oldu. Cassilly’nin zürafa heykeli, şu anda 1 metrelik dili ile totalde 20 buçuk metreyi aşıyor. Bu rakamlar, zürafa heykelini Teksas’taki en uzun heykel; dilini ise dünyanın en uzun zürafa dili yapıyor.

Bucros’un, en iyi kalite fiberglas malzemeden üretilecek bir büyük zürafa heykelini sizin için 3 boyutlu tasarlamasını, modellemesini, üretmesini ve kapınıza, kırılmaz, özel Bucros ambalajı içerisinden teslim etmesini ister miydiniz?

Barselona Sokaklarında Flörtöz Bir Zürafa…

Barselona sokakları genellikle bir açık hava müzesine veya sanat galerisine benzetilir. Çünkü ünlü Art Nouveau mimarisinden anıtlarına, heykellere ve sokak sanatçılarına kadar her an yeni bir atraksiyon çıkar karşınıza…

Bu kadar sanatsal atraksiyonun arasında en sıradışı kabul edilen heykellerden biri Flörtöz Zürafa’dır. (Aynı heykeltıraşın elinden çıkan bir diğer eser ise Düşünen Boğa’dır.)

Josep Granayer I Giralt tarafından yaratılan bu heykel Antonio Canova’nın Venus Victrix’inden ilham almış ve ona mizahi bir dokunuş eklemiştir. Ancak mizah burada politik bir amaca hizmet eder zira Flörtöz Zürafa, Rambla de Catalunya bölgesinin yanlış olduğu düşünülen bir mimari projeye kurban edilmemesi için Rambla’nın Dostları adlı bir mahalle grubu tarafından bölgeye yerleştirilmesi planlanan 10 heykelden (keman çalan su aygırı, utangaç domuz, maskeli tavus kuşu vb.) biridir.

Ne yazık ki, ilk iki heykel, ziyarete açıldıkları 1972 yılında o kadar çok tartışmaya neden oldular ki; derneğe, koleksiyonun geri kalanını sergileme izni verilmedi.

Bucros’un stokta hazır bulundurduğu modellerinin arasında, içinde aynı zamanda elektrik aksamı da bulunan ve aydınlatma unsuru olarak da kullanılabilecek bir zürafa duvar heykeli olduğunu biliyor muydunuz?

Zürafa Heykeli fiyatları 

Zürafa Heykeli fiyatları, üreticiye göre değişmektedir. Bazı üreticiler, bu heykel için yüksek bir fiyat talep ederken, diğerleri daha düşük bir fiyat sunmaktadır. Bu nedenle, alıcılar, istedikleri heykeli bulmak için farklı üreticilerin fiyatlarını karşılaştırmalıdır.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir