Zebra Heykelleri

Zebra Heykelleri ve Fiyatları 

ZEBRALAR HAKKINDA İLGİNÇ GERÇEKLER

Sizi önce dünyanın en havalı görünen canlısıyla tanıştırmak için Afrika’ya, oradan BUCROS’a uçuruyoruz. Bu blog yazımızda zebralar hakkında 10 ilginç gerçeği açıklayacağız ve zebra heykellerini mercek altına alacağız.

Zebra Heykelleri Nerede Bulunur ?

1.Gezegenimiz üç farklı zebra türüne ev sahipliği yapıyor: ova zebrası, Grevy zebrası ve dağ zebrası… Zebra türlerinin tamamı Afrika’ya özgü canlılardır. Ova zebralarının neslinin tükenmesi, diğer zebra türlerine göre en az endişe verici olarak sınıflandırılmıştır. Oysa, Grevy zebrası nesli tükenme tehlikesi altındayken, dağ zebraları savunmasız hayvanlar kategorisine girer.
2.En yaygın tür, doğu ve güney Afrika’nın otlaklarında ve ormanlık alanlarında dolaşan ova zebralarıdır.

 

Grevy zebrası Kenya ve Etiyopya’nın kuru, yarı çöl bölgelerinde bulunurken, dağ zebrasının habitatı Namibya, Angola ve Güney Afrika’daki dağlık ve tepelik alanlardır.
3.Atlarla yakın akraba olan zebralar; kalın bir gövdeye, ince bacaklara, püsküllü bir kuyruğa ve kısa bir yele ile süslenmiş uzun bir boyuna ve başa sahiptir. Şüphesiz en ünlü özellikleri ise parlak siyah-beyaz çizgili görünümleri postlarıdır.

Zebra Heykellerinin Anlamı

4.Bilim insanları, zebraların neden çizgileri olduğu konusunda henüz mutlak bir görüş belirtmemişlerdir. Çizgiler, avcıları ve zehirli böcekleri şaşırtmak için olabileceği gibi, zebranın vücut ısısını kontrol altında tutmaya da yarıyor olabilir. Her zebranın çizgileri, aynı insanların parmak izleri gibi benzersizdir. Bu nedenle; çizgilerin sosyal bir amaca hizmet ettiği ve zebraların birbirlerini tanımalarına yardımcı olduğu da düşünülebilir.
5.Bu havalı yaratıklar ot oburdur ve günlerinin çoğunu ot yiyerek geçirirler. Bazen yaprakları, çalıları, dalları ve ağaç kabuklarını da yedikleri olur. Dişleri otlamaya iyi adapte edilmiştir, ağızlarının önünde çimleri ısırmak için keskin kesici dişleri ve arkalarda ise ezmek ve öğütmek için büyük azı dişleri vardır.
6.Zebralar, taze ot yemek ve su içmek için sürekli hareket halindedir. Hiç belli etmezler ama karınlarını doldurabilecekleri ve susuzluklarını giderebilecekleri yeşil çayırları aramak için binlerce kilometre yol kat ederler…
7.Zebralar sosyal hayvanlardır ve sürü halinde birlikte yaşarlar. Yeni beslenme alanlarına göç ederken binlerce bireyden oluşan ‘süper sürüler’ oluşabilir. Seyahat esnasında antilop gibi diğer otoburlarla bir araya gelebilirler.

Zebra Heykellerinin İsimleri

8.Bir zebra sürüsü içinde baskın bir erkek (aygır), bir kaç dişi (kısrak) ve yavrularından (tay) oluşan aileler vardır. Aygırlar, 1-3 yaşları arasında tamamı erkek zebralardan oluşan “bekar sürüleri”ne katılmak için aileden ayrılır ve burada, dişiler için rekabet edebilecekleri zaman sona erene kadar kalırlar.
9.Zarif ve barışçıl görünüşlerine aldanmayın. Zebralar da saldırgan hayvanlar olabilir!

 

Aygırlar, dişiler için, ciddi hasara ve hatta bazen öldürmeye yetecek kadar güçlü, delici ısırıklar ve güçlü tekmelerle savaşır!
10.Şiddetli dövüş becerilerine ve güçlü sosyal bağlara sahip zebralar; aslanlar, leoparlar, sırtlanlar ve çıtalar gibi yırtıcılardan korunmak için bir taktik geliştirmiştir. Bu harika hayvanlar, tehdit altındayken, saldırganın karşısında yarım daire oluşturur ve gerekirse saldırmaya hazırlanır. Eğer gruptan biri yaralanırsa, diğer zebralar etrafta dolanır ve aç saldırganı kovmaya çalışır. “Hepimiz birimiz ve birimiz hepimiz için!”

Zebra Heykelleri Hakkında

Zebra heykellerinin isimleri maalesef ki zebra türleriyle aynı değil. Daha ziyade, açık hava şartlarına dayanıklı malzemeden üretilenlere bahçe heykelleri, zebra başını tasvir eden heykellere duvar heykeli veya daha küçük stilize figürlere biblo veya masa üstü dekoratif heykel denilmektedir.

Zebra heykellerinin anlamına bakacak olursak, sembolik olarak Afrika kıtasını çağrıştıran bir imge olduğunu görürüz. Eğer evinizde Afrika’dan veya Afrika’ya özgü dekor unsurları bulunduruyorsanız veya Afrika müziği çalan bir mekan işletiyorsanız, görkemli bir zebra heykeli tam sizin aradığınız şey demektir.

Dekorasyon da Zebra Heykelinin Muhteşem Etkisi

 

Hazır modeller söz konusu olduğunda zebra heykellerinin fiyatları, kullanılan malzeme ve uygulanan işçilik doğrultusunda oldukça değişkenlik göstermektedir. Eğer birileri hayalinizdeki zebra heykelini, bütçenize uygun şekilde satışa sunmuş ise ne mutlu size… Ama yine de sizin için özel olarak tasarlanacak ve en kaliteli fiberglas malzemeden üretilecek, üstelik bütçe dostu bir zebra heykeli tercih etmenizi öneririz.
Bu tür zebra heykelleri nerede bulunur diye soracak olursanız…
Tabii ki; BUCROS ‘ta

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir