Pegasus Heykeli

Mitoloji’den Heykel’e Pegasus…

Pegasus, Yunan mitolojisinde, babası Poseidon olan ve Perseus tarafından öldürülen gorgon Medusa’nın kopmuş boynundan doğan kanatlı bir attır.

Poseidon, Pegasus’u Chimaera ile yaptığı ünlü savaşta, onu iyi kullanan oğlu Bellerophon’a verdi.

 

Efsane, Bellerophon’un Tiryns’i ziyaret etmesi ve şehrin kralı Proitos’un onu misafirperverlikle karşılamasıyla başlar. Kralın karısı Stheneboia, Bellerophon’a aşık olur ve reddedilir. Reddedilmeyi hazmedemeyen kraliçe, krala gider ve Bellerophon’un onu baştan çıkarmaya çalıştığını anlatır.

Pegasus Heykel Fiyatları

Proitos, Bellerophon’u cezalandırdı ve kayınpederi Lykia Kralı Iobates’e hizmet etmeye gönderdi. Lykia’da Bellerophon’a bir dizi tehlikeli ve imkansız derecede zor görev verildi. Bunların başında, korkunç ve oldukça tuhaf Chimaera’yı yok etmek vardı. Bu ateş püskürten yaratık, bir aslan vücudunun sırtından filizlenen keçi kafasından oluşmaktaydı ve kuyruğu yerinde bir yılan bulunuyordu.

Pegasus Heykelinin Anlamı nedir ?

Pegasus’un yardımıyla Chimaera’yı öldüren Bellerophon, Pegasus ile Amazonlarla bir savaş da dahil olmak üzere Iobates’in verdiği tüm başarılması imkansız görevlerin üstesinden geldi…

 

Pegasus, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyıla tarihlenen Yunan çanak çömleklerinde ortaya çıktı ve M.Ö. 6 yy. Korint madeni paralarında popüler bir figür haline geldi.

Heykel sanatındaki ünlü bir Pegasus temsili, Corcyra’daki Artemis Tapınağı’nın alınlığındadır (MÖ 580).

 

Bugün dünyaca ünlü Pegasus heykelleri arasında; Florida’da bulunan ve Amerika kıtasının en uzun 3. heykeli olan Pegasus and Dragon ve İspanya’da tasarlanarak Mexico City’e gönderilen 4 Pegasus heykeli yer almaktadır.Büyük Ölçüde At Heykeli İmalatı için bizimle İletişime geçin.

 

Eğer sizde Pegasus figürüne ve diğer mitolojik kahramanlara ilgi duyuyorsanız, BUCROS’a gelin…

İlgilendiğiniz mitolojik kahramanı, arzu ettiğiniz ölçülerde 3 boyutlu olarak yeniden tasarlayalım ve en kaliteli fiberglass malzeme kullanarak heykel formuna dönüştürelim. Son rötuşlarını deneyimli heykel zanaatkarlarımıza emanet ettiğimiz mitolojik heykelleri, güvenle evinize teslim edelim.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir