Dev Heykeller

Fiberglas Üretim Dev Heykel İmalatı

Dünyadaki dev heykeller olarak birçok sanat eserinden bahsedebilmek mümkün. Özellikle yurtdışında tam anlamıyla “dev” boyutta olan birçok benzersiz çalışma mevcut. Bu heykeller öylesine büyük ki verdikleri mesajları ve ayrıntılarını incelemek adına uzaktan bakmak daha doğru bir tercih oluyor.

Tayland’da bir tapınağı çevreleyen 80 metrelik Wat Shampran, ABD’de yeryüzüne sıkışmış dev bir insanı simgeleyen 21 metrelik The Awakening, Hindistan’daki 60 metrelik dev kuş heykeli Jadapura dünyanın en büyük heykelleri arasındadır. Elbette daha popüler olan bazı heykelleri de bu listeye ekleyebiliriz.

Özgürlük Heykeli Ölçüleri Yüksekliği 

Özgürlük Heykeli ölçüleri yaklaşık 46 metre ve kaidesi ile birlikte heykel toplamda yerden 93 metre yüksekliğe ulaşıyor. Rio’daki bir diğer meşhur heykellerden Kurtarıcı İsa heykeli de 30 metre yüksekliği ile bölge için en büyük heykeller arasında. Peki dünyanın en büyük heykeli nerededir, kaç metre uzunluğundadır? Bu bilgiler zaman zaman güncellense de şu an için dünyanın en büyük heykeli için Hindistan’daki Sardar Vallabhbhai Patel heykeli gösterilebilir. 182 metre uzunluğu ile dünyanın aynı zamanda en uzun heykeli olan bu heykelin yapımından önce Çin’deki 153 metrelik Buda İlkbahar Tapınağı heykeli uzun süre birinciliğini korudu.

Büyük Heykel Üretimi Nasıl Yapılır ?

Dev heykeller nasıl üretilir, bu konuyu merak ettiğinizi duyar gibiyiz. Genelde tüm dev heykeller parça parça üretilerek yerine yerleştirme aşamasında birleştirilir. Peki, dünyadaki tek parça en büyük heykel hangisidir? Bu soruya cevap olarak da Gizze’de Nil’in batısında bulunan ve Gizze Yaylası’nda konumlanmış olan Sfenks’i verebiliriz. Kireçtaşından yapılan ve bir aslanın vücudu ile bir insanın başının birleşiminden oluşan bu heykel tamamen tek parça yani yekpare olarak imal edilmiş dünyadaki en büyük çalışma. Sfenks’in yüksekliği 73 metre ve M.Ö. 2558 ile 2532 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Sfenks aynı zamanda dünyanın en büyük ve en eski anıtsal heykeli olma özelliğine sahip. Çin, Japonya, Hindistan, Tayland, Tayvan, Myanmar gibi Uzak Doğu ülkelerinde Budizm inancı gereğince dev heykel yoğunluğu oldukça fazladır.

 

Türkiye’deki en büyük heykel ise İzmir Buca’daki Atatürk Maskı’dır. Atatürk Maskı 42 metre uzunluğu ile dünyanın en dev heykelleri arasında 10. Sırada gelmektedir. Dağın kenarına oyulan Atatürk Maskı’nı Artvin Atatepe’de yapılmış olan Atatürk Heykeli takip etmektedir. Artvin Atatürk heykeli boyu 22 metre ve ağırlığı da 50 tondur.

Meyve Heykelleri

Türkiye’deki meyve heykelleri sayısı son zamanlarda oldukça artış göstermeye başladı denebilir. Meyvesi veya herhangi bir gıda ürünü ile meşhur olan il veya ilçelerde bu tarzda çalışmalara artık çok daha fazla rastlanıyor. Meyve heykeli yapımı özellikle şehir planlaması için belediyeler tarafından tercih ediliyor. Adana Ceyhan’da ülke genelinde meşhur olan Adana karpuzu için Karpuz Heykeli ve Çukurova’da beyaz altın olarak bilinen pamuk için Pamuk Anıtı yapılması bahsettiğimiz konuya iyi birer örnek teşkil ediyor.

Elbette Adana bu konuda tek değil. Birçoğumuzun bildiği gibi Afyon da vişnesi ve haşhaşı ile meşhur. Afyon Vişne Heykeli sayısı şimdilik bir tane ancak haşhaş heykeli sayısı şimdiden ikiye ulaşmış bile. Afyon ayrıca sucuğu ile de oldukça meşhur ve sucuk heykeli de olması gereken bir şehrimiz. Henüz bu konuda bir çalışma yok ancak köftesi ile meşhur İnegöl’deki İnegöl Köftesi Heykeli bu konuda örnek alınabilir.

Meyve heykelleri konusunu oldukça detaylandırabilmek mümkün. Amasya’daki Elma Heykeli, Ankara Beypazarı’ndaki Havuç Heykeli, Antalya Korkuteli’ndeki Elma, Armut ve Mantar Heykelleri, yine Antalya Kumluca’daki Domates Heykeli, Balıkesir Edremit’teki Zeytin Heykeli, Bolu’daki Kanlıca Mantarı Heykeli, Bursa Gemlik’teki Zeytin Heykeli ve tabii ki Malatya’daki Kayısı Heykeli’ni, Manisa’daki Üzüm ve Kavun heykellerini de söylememek olmaz. BUCROS olarak en gerçekçi ve dilediğiniz boyutta meyve heykeli yapımı, sebze heykeli imalatı ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Dev At Heykeli

Dünyanın birçok ülkesinde dev at heykeli çalışmalarına rastlanabilmektedir. Dünyadaki en büyük at heykeli yakın geçmişe kadar için İskoçya’daki The Kelpies oldu. Şu an ise dünyadaki en büyük atlı heykel Moğolistan’daki Cengiz Han Atlı Heykel’idir. 40 metrelik bu heykel Cengiz Hanı at üzerinde tasvir etmektedir.

Ülkemizde de çok dev boyutta olmasa da birçok şaha kalmış at heykeli yapımı gerçekleştirilmiştir; bu konudaki en bilinen örnek Samsun ile özdeşleşmiş olan Onur Anıtı’dır. Şaha kalkmış atın anlamı başarının peşinde olmak ve çabalamak demektir. At heykellerinin anlamları nelerdir, bu konuda da çeşitli rivayetlerden bahsedilebilir. Özellikle ABD ve Avrupa’daki dev at heykelleri ve çeşitli atlı çalışmalarda atın ayaklarına göre birtakım yorumlamalar yapılabilmektedir. Anglo-Sakson kültürüne göre atın ön iki ayağı da havadaysa binici bir savaş sırasında ölmüştür. Eğer atın ön ayaklarından biri yerdeyse binici savaşlarda aldığı yaralanmalar sonucu, tüm ayakları da yerdeyse doğal yollarla ölmüş demektir.

Dev İnek Heykelleri

Dev inek heykelleri de son dönemlerde popüler olmuştur. Özellikle büyük kentlerde çevre duyarlılığı oluşturma ve küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekmek, süt ve süt ürünlerinin faydalarını hatırlatmak adına inek heykeli yapımı sayı olarak oldukça artmış durumda. İnek heykelleri dünyada da birçok kentte sıkça kullanılıyor. Dünyadaki en dev inek heykeli ABD’deki Salem Sue’dir. 12 metre yükseklikteki bu heykel bölgedeki süt üreticilerinin dikkat çekmek amacıyla yol kenarına yerleştirdiği dev boyutlu inek heykelleri çalışmaları arasında.

BUCROS olarak bizler de dev at heykeli ve dev inek heykelleri konusunda hayal gücü zorlayan çalışmalar yapabilmekteyiz. Hayvan heykeli imalatı, polyester hayvan heykeli yapımı, metalik hayvan heykeli üretimi gibi konularda, iç mekan ve dış mekan (hava ile çevre şartlarına dayanıklı) dev boy hayvan heykelleri çalışmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. BUCROS ileri teknolojilere sahip atölyesinde deneyimli heykeltıraş ve sanatkarları ile üç boyutlu hayvan heykeli modellemesi ve özel tasarım hayvan heykelleri imalatı konusunda size en kalıcı ve gerçekçi çözümleri sunmak için hazırdır.

 

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir