Dev Boyutta Meyve Heykeli Üretimi

Günümüzde dev boyutta meyve heykeli üretimi birçok alanda tercih edilebilmektedir. Gerek Türkiye’de, gerekse birçok yabancı ülkede dev boyutta meyve heykeli çalışmalarına sık şekilde rastlanabiliyor. Ülkemizde özellikle gıda veya içecek üretimine odaklanan bazı üretim merkezlerinde veya şehir planlaması çalışmalarında simgesel hale gelmiş dev boyutlu meyve heykelleri görebiliyoruz.

Dünya’da da bu konuda verilebilecek birçok örnek mevcut. Guinness Dünya Rekorları kayıtlarına göre dünya üzerindeki en büyük meyve heykeli olarak Suudi Arabistan’daki bir firmanın yaptırdığı bir palmiye ağacı kayıtlara geçmiş durumda. Meyve olarak bir çeşit hurma veren bu palmiye ağacı, aynı zamanda tatlı üretimi yapan firmanın sembollerinden biri olma özelliğine sahip ve 5.95 metre yüksekliğinde. Oldukça sıra dışı bir malzemeyle üretilen bu çalışmada yaklaşık 1800 kg’lık hurma kullanıldığı belirtiliyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na girdikten sonra, firma heykelde kullanılan hurmaları tüketilebilsin diye hayır kurumlarına bağışladığını açıkladı ancak kayıtlarda halen meyve odaklı yapılmış en büyük çalışmalardan biri olan bu ağaç, en büyük meyve heykeli olarak yerini koruyor.

Dev boyutlu meyve heykeli olarak özellikle dünya çapında yapılan birçok çalışmadan bahsetmek mümkün. Yeni Zelanda’dadaki dev kivi heykeli, yine Yeni Zelanda’daki yan yana yerleştirilmiş dev elma, armut, kayısı ve nektarın heykelleri bu konuda hatırda kalıcı olan çalışmalar arasında. Dev boyutta meyve heykeli üretimi özellikle bu konuda ürün yetiştirme kapasitesi yüksek ve bu ürünlerle tanınan bölgelerde tercih edilebiliyor; buna Türkiye’de dahil.

Özel olarak yapılan çalışmalara da yine hem Türkiye’de hem de dünyada kolaylıkla rastlanabiliyor. Avustralya’daki dev muz heykeli, dev avokado heykeli ve daha birçok çalışma bu konuda örnek gösterilebilir. Elbette bunun nedeni Avustralya’nın çok geniş bir iklim skalasına sahip olması. Çöl ikliminden başlayarak sub-tropikal ve ılıman iklime kadar geniş bir alana yayılan Avustralya bu nedenle verimli topraklara sahip. Ülke genelinde dev ananas heykeli, dev karpuz heykeli, karides, kanguru, kurbağa, boğa, uçamayan bir kuş türü olan cassowary, elma, yengeç, at, papağan, koç, siyah patates, penguen ve daha birçok dev heykel çalışmaları görülebilmektedir.

Elma Heykeli Fiberglas

Dünyadaki en büyük elma heykeli İngiltere’nin Winchester şehrinde, önceden karargah olarak kullanılan bir malikanenin bahçesinde yer alıyor. Şimdilerde ise bu yapı bir hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor; yani buradan dev boyutlu elma heykeli gibi çalışmaların hediyelik eşya dükkanı gibi sektörler için de oldukça cazip bir tanıtım malzemesi olabileceği sonucu ortaya çıkıyor. Heykeller görkemli yapıları ile en basit bir objeyi bile ilgi odağı haline getirebilen sanat eserleridir.

Bir şeker dükkanı ya da hediyelik eşya dükkanı için heykel çalışmaları olarak elma heykeli iyi bir fikir olabilir. BUCROS olarak dilediğiniz boyuttaki ve en gerçekçi görünümdeki elma heykellerini sizin için tasarlamaya hazırız. Heykelin konumlandırılacağı bölgeye göre malzeme seçimi ve dış renklendirme aşamalarının süreçlerini titizlikle yürüterek sizin için en kalıcı çözümlere imza atıyoruz. Elma heykeli fiberglas kullanılarak üretilebileceği gibi, kullanılacağı yer doğrultusunda kil, alçı gibi malzemelerden veya maden olan bakır, demir, tunç gibi malzemelerle de üretilebilmektedir. Fiberglastan elma heykeli yapımı özellikle büyük boyutlu çalışmaların üretimini kolaylaştırmakta ve maliyetini düşürmektedir.

Türkiye’de Bulunan Meyve Heykelleri

Türkiye, birçok meyvenin üretiminde dünya üzerinde önemli bir rekolte miktarına sahiptir. Özellikle ürettiği meyve ile özdeşleşmiş olan birçok kentte dev boyutlu meyve heykellerinin görülebilmesi mümkündür. Hatta sebzeler ve yöresel bazı ürünler için de benzer cümleler kurulabilir.

Türkiye’de bulunan meyve heykelleri Amasya’daki Elma Heykeli, Ankara Beypazarı’ndaki Havuç Heykeli, Antalya Korkuteli’ndeki Elma, Armut ve Mantar Heykelleri, yine Antalya Kumluca’daki Domates Heykeli, Balıkesir Edremit’teki Zeytin Heykeli, Bursa Gemlik’teki Zeytin Heykeli ve tabii ki Malatya’daki Kayısı Heykeli, Manisa’daki Üzüm Heykeli ve Kavun Heykeli şeklinde özetlenebilir. Bunlar bilinen ve özellikle belediyecilik çalışmalarında kavşaklara, yollara veya kent girişlerinde kolay görülen bölümlere yerleştirilen çalışmalar şeklindedir.

Özel sektöre yönelik üretim gerçekleştiren birçok tesiste de meyve heykeli çalışmalarından bahsedebilmek mümkün. Bahçe için dev boyutlu meyve heykeli, kapı önünde büyük meyve heykeli, bina üstüne dev meyve heykeli gibi birçok çalışma bugün hafızalarda yer edinen örnekler arasındadır. Kendi çapında üretim gerçekleştiren ve özellikle bağcılık alanında faaliyette bulunan işletmelerde de özellikle üzüm heykeli çalışmalarının yer aldığı dikkat çekmektedir.

Meyve Heykeli Fiyatları

Meyve heykeli ne kadara yaptırılır, meyve heykeli fiyatları nelerdir, meyve heykeli maliyetleri gibi birçok konuyu araştırıyor olabilirsiniz. Elbette burada maliyetli belirleyen birçok unsur vardır. Heykelin boyutları, nerede konumlanacağı, iç mekan-dış mekan kullanımı, seçilmiş olan meyvedeki detaylar ve daha birçok ayrıntı, fiyatlar üzerinde etkili olabilmektedir. Bizler BUCROS olarak sizlere bahçeniz için veya kurumsal kimliğinize uygun meyve heykellerinde en uygun fiyat ve en yüksek kaliteyi garanti ediyoruz. Uzman heykeltıraşlarımız, deneyimli sanatkarlarımız ve ileri teknolojinin imkanlarından sonuna kadar faydalandığımız atölyemizde 6 metreye kadar meyve heykeli üretimi gerçekleştirebiliyoruz. BUCROS, “meyve heykeli yaptırmak istiyorum” diyen herkesi, estetik çizgilerden ve sanatsal duruşundan ödün vermeyen prestijli çalışmalarla tanışmaya davet ediyor.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir