Deniz Kızı Heykeli

DENİZ KIZI HEYKELLERİ

Danimarka’nın Küçük Deniz Kızı Heykeli Danca: Den lille Havfrue

Bir deniz kızının insana dönüşme hikayesini simgeleyen bronz deniz kızı heykeli Edvard Eriksen tarafından yaratılmıştır. Küçük Deniz Kızı, Kopenhag, Danimarka’nın meşhur mesire yeri olan Langelinie’de su kenarında bir kayanın üzerinde sergilenmektedir.

1,25 m. boyunda ve 175 kg. ağırlığındaki deniz kızı heykel ilhamını Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in 1837 tarihli öyküsüdür. Bu heykel açıldığı 1913 yılından günümüze turistlerin ilgi odağı olurken; pek çok kez saldırıya uğraması nedeniyle daima gündemde kalmıştır. Ancak ne yazık ki; bu saldırılar nedeniyle pek çok kez restorasyon gören deniz kızı heykelinin orijinali korunamamıştır. Günümüzde, aynı yerde ziyaret edilen heykel, orjinalinin birebir replikasıdır.

Deniz Kızı Heykelleri Tüm Dünyada…

Kopenhag şehrinin sembolü haline gelen deniz kızı heykeli, dünyanın pek çok kentinde, heykeltıraşlar tarafından yeniden tasvir edilmiştir.
Peki, bu deniz kızı heykelleri nerede?
1.Solvang, California
2.Kimballton, Iowa
3.Piatra Neamţ, Romanya
4.Torrejón de Ardoz (Madrid), İspanya
5.Seul, Güney Kore
6.Calgary, Alberta, Kanada
7.Danimarkalı-Amerikalı şovmen Victor Borge’un mezarı
8.Kopenhag Havalimanı
9.Giardini, Naxos Sicilya (4 m. yüksekliğinde)
10.(Sicilya) Siracusa’daki Plemmiro (Deniz Koruma Alanı’nda denizin 18 metre derininde…)
11.Larvatto Plajı, Monako
12.Salt Lake City’deki Uluslararası Barış Bahçeleri
13.Brezilya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı binasının önü

Deniz Kızı Heykeli Türkiye’de var mı?

Evet var!

Muğla’daki Gökova Körfezi’nde yer alan Okluk Koyu’nun ortasında, İngiliz Limanı’na tekneyle 5-10 dakika mesafede, denizin ortasında yer alan deniz kızı heykeli; denizci Sadun Boro tarafından heykeltraş Tankut Öktem’e yaptırılmıştır.
Boynunda bir de nazar boncuğu taşıyan deniz kızı heykelinin kaidesinde Sadun Boro’ya ait şu sözler yazılıdır:
“Bu denizkızı, düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı…Kıtalar, adalar, koylar dolaştı…Ta ki Gökova’ya ulaşana kadar.”

Büyükada Deniz Kızı Heykeli 

Bir diğer deniz kızı heykeli İstanbul, Büyükada sahilindedir.

Çanakkale, Lapseki Deniz Kızı Heykeli ise Lapseki Belediyesi ile 18 Mart Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin ortak çalışmasıyla deniz üstünde inşaa edilmiştir.

Deniz Kıyısı Mekana, Deniz Kızı Heykel Yakışır…

Eğer deniz kıyısında bir eviniz veya işletmeniz varsa; mekanınızı süslemek için bir deniz kızı heykel satın almak mutlaka aklınıza gelmiştir. Öyleyse; fabrikasyon modeller arasında aradığınızı bulmak ümidiyle daha fazla zaman kaybetmeyin. Bucros’a gelin.

Hayalinizdeki deniz kızı figürünü, mekanınıza uygun boyutlarda sizin için yeniden 3 boyutlu tasarlayalım ve modelleyelim. Ardından en kaliteli fiberglas malzemeden üretip; kapınıza kadar güvenle teslim edelim.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir