Dekoratif Roma Sütunları

Antik Dekoratif Sütun çeşitleri

Antik dekoratif sütunlar, eski çağlardan kalma güzel bir sanattır. Bu sütunların çoğu, ilk olarak MÖ üçüncü yüzyılda yapılmıştır. Bazıları ise MÖ ikinci yüzyılda yapılmıştır. Sütunların birçoğu, antik Yunan ve Roma heykellerinden ilham alınarak yapılmıştır. Bazı sütunlar ise doğal kaynaklardan yapılmıştır. Sütunlar genellikle bir bina veya yapıya eklenen dekoratif bir unsurdur. Bazı sütunlar ise bir anıt olarak kullanılır.

Fotoğraf Çekimi İçin Sütun Modelleri

Sütun modelleri, fotoğraf çekimlerinde kullanılan bir çeşit modelleme tekniğidir. Bu teknik, bir sütunun arkasından çekilen fotoğraflarda modelin ne kadar dik durduğunu göstermek için kullanılır. Sütun modelleri, genellikle bir sütunun arkasından çekilen fotoğraflarda kullanılır, ancak aynı zamanda bir masanın arkasından da çekilebilir. Fotoğraf Çekimlerinde Sütun kullanımı Objenin veya nesnenin görselde ön plana çıkmasına ve çekilen objenin ölçüsü için bir referans oluşmasını sağlar.

Sütunlar Hangi Malzemeden Yapılır ?

1. Metal sütunlar: sürekli ve yüksek mukavemete sahip olan metal sütunlar, yapıların ağırlığını taşıyabilen ideal bir seçimdir. Metal sütunlar ayrıca daha uzun ömürlüdür ve daha az bakıma ihtiyaç duyar.

2. Beton sütunlar: beton sütunlar da yapıların ağırlığını taşıyabilen ideal bir seçimdir. Beton sütunlar, daha az bakıma ihtiyaç duyar ve daha uzun ömürlüdür.

3. Ahşap sütunlar: ahşap sütunlar, yapıların ağırlığını taşıyabilen ideal bir seçimdir. Ahşap sütunlar, daha fazla bakıma ihtiyaç duyar ortalama her yıl zımpara ve cila işlemi gerekebilir.

4. Fiberglas Sütunlar uzun süre iç ve dış mekandan kullanım özelliğine sahiptir. Hafif ve sert olması sayesinde, uzun yıllar hava koşullarından etkilenmez.

5. Alçı Sütunlar ise, döküm maliyetinin düşük olmasından dolayı, en sık tercih edilen sütun modelleri arasında ilk sıradadır. Ancak uzunluğuna göre ağırlığını da düşünmek gerekir, Tamamen kapalı döküm olmasından dolayı alçı sütunların bir yerden bir yere taşınması oldukça zordur.

Sütun Fiyatları ve Ölçüleri

Sütun fiyatları ve ölçüleri, bir sütunun ne kadar pahalı olduğunu ve ne kadar büyük olduğunu belirler. Sütunlar genellikle birbirinden farklı ölçülerde ve fiyatlarda olabilirler, bu yüzden sütun fiyatlarını ve ölçülerini bilmek, bir sütunu satın almak istediğinizde doğru sütunu seçmenize yardımcı olabilir. Heykel için kullanılan modellerde Klasik Oymalı, Daha Modern Aksesuarlarda ise daha düz hatlardan ve kesimlerden oluşan modeller tercih edilir. İstediğiniz obje ölçüsüne göre 20 cm den 160 ve 180 cm’ e kadar farklı ölçüler sunulmaktadır. Ölçü seçeneği yükseldikçe seçilen malzemeye göre ağırlık da doğru oranda yükselir. Alçı sütunlar fiyat açısından oldukça ucuzdur. Ancak daha uzun ömürlü ve kullanışlı ürünler için fiberglas malzemeler tercih edilmelidir.

Fiberglas Oval Sütün Modelleri

Fiberglas sütunlar, yüksek mukavemeti, dayanıklılığı, ağırlık ve ses izolasyonu özellikleriyle bilinmektedir. Bu özellikler onları diğer sütun modellerinden daha uygun hale getirmektedir. Kare ve Oval ve dikdörtgen olarak 2.2 mm kalınlığında fiber malzemeden ürettiğimiz , 40 cm’den 120 cm arasında değişen hazır modeller ürünlerimizi, sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaidesi Olarak Sütun nerede kullanılır ?

Dekoratif Sütunlar genellikle bir heykel kaideleri olarak kullanılır. Sütunlar sık sık bir kompozisyonun temel unsurlarından biri olarak kullanılır ve heykel sanatında sık sık görülür. Sütunlar genellikle bir dizi heykel ve diğer sanat eserlerini desteklemek için kullanılır ve ayrıca bir sanat eserinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Genelde en çok tercih edilen renkler beyaz, Siyah ve yaprak varak altın ve gümüş cila renkleridir. Oymalı modeller için Patine eskitme çalışması uygulanır.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir