Büyük Fil Heykeli

Büyük fil heykeli

Evinize ve İş yerinize bolluk ve bereket getirecek fil heykelcikleri veya fil bibloları, etkinliğinizi neşelendirecek devasa boyutlarda filler ve çok daha fazlası…

Heykel sanatında filin, günümüze en güzel yansıması, size özel tasarım ve üretim yapan BUCROS sayesinde mekanınızı şenlendirecek Özel Tasarım Fil heykelleri için bize ulaşın.

 

Fil figürü, taş devrinden beri kullanılıyor… 

Fil; mitolojide, sembolizmde ve popüler kültürde yer bulmuş bir figürdür.

Dini olarak ve savaştaki kahramanlıklarından ötürü saygı gören fil figürü, “gereksiz bir yük taşımak” gibi olumsuz çağrışımlarda yapar.

Filler, taş devrinden itibaren, antik petroglifler ve mağara sanatı ile karşımıza çıkar.

Fil, resim ve heykelde tasvir edilmenin yanı sıra; müzik, sinema, mimari alanlarında da esin kaynağı olmuştur. 

Ev sahibi yapan 7 fil biblo… 

Şaman ve pagan kültürlerinde evde fil figürü bulundurmanın, haneye bolluk ve bereket getireceğine inanılmıştır. Bu nedenle, paganizmin hüküm sürdüğü Avrupa ve şamanizmin hüküm sürdüğü Anadolu topraklarında yapılan kazılarda fil heykelciklerine sıkça rastlanmaktadır.

Günümüze kadar devam eden bir diğer inanış ise, ev sahibi olan 7 kişiden, 7 fil biblosu hediye gelmesinin, hediye verilen kişiyi ev sahibi yapacağına yöneliktir. Bu biblolar, fillerin yüzleri kapıya dönük olacak şekilde, peşi sıra dizilir.

Fil Heykelleri Dünyayı Dolaştı…

2006 yılında, nesli tükenmekte olan Asya filini, yok olmaktan kurtarmaya adanmış bir açık hava sergisi tasarlandı. Bu sergiye ev sahipliği yapan şehirlerde en az bir ay süreyle sergilenen fil heykelleri, Asya fillerinin içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmak ve korunmalarına destek toplamak amacıyla tasarlanmışlardı.

Her biri, bir başka heykeltıraşın elinden çıkan, çarpıcı renklere boyanmış bu fil heykelleri ilk olarak 2009 yılında Amsterdam’da sergilendi. Amsterdam’da sergilenen 110 fil heykeli, sanatseverlerin ve hayvan severlerin ilgi odağı oldu ve “Elephant Parade” adlı bu sergi 10 yıl boyunca dünyayı gezdi.

Fil heykelleri, daha sonra, geliri Elephant Family adlı organizasyona bağışlanmak üzere açık artırma usulü satışa sunuldu. 

Dünyanın en önemli fil heykelleri….

  • Tayland Fili olarak da bilinen Fil heykeli, Singapur’daki Downtown Core bölgesinde yer alan The Arts House’un önünde bulunan bronz bir heykeldir.
  • Fil ve Dikilitaş, İtalyan sanatçı Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanan, dikilitaş taşıyan bir fil heykelidir. Fil ve Dikilitaş heykeli, ilk kez, 1667’de, Roma’da, bugün bulunduğu Santa Maria Sopra Minerva kilisesinin yakınındaki  Piazza della Minerva’da sanatseverlerle buluştu.
  • Bastille Fili, Paris’te 1813 ve 1846 yılları arasında var olan bir anıttı. Aslen 1808’de Napoléon I tarafından tasarlanan devasa heykelin bronzdan yapılması ve Place de la Bastille’e yerleştirilmesi amaçlandı, ancak yalnızca alçıyla dolu bir taslağı üretildi. Kısa sürede tanınan ve sevilen bu taslak Victor Hugo’nun Sefiller romanına konu oldu ve ölümsüzleşti.
  • Afrika Fili, Robert Fowler’ın, John Long ve Phil Schalekamp’ın yardımıyla yarattığı, Afrika filini betimleyen, bir heykeldir. 1982’de gerçek boyutlu olarak çelik malzemeden üretilmiştir.
  • Jumbo the Elephant, Kanadalı sanatçı Winston Bronnum’un beton ve güçlendirilmiş çelikten yaptığı bir heykelidir. Heykel, bir trenin çarpması sonucu halkın gözünün önünde öldürülen bir sirk fili olan Jumbo’nun ölümünün 100. yıldönümü anısına Ontario, St. Thomas şehri tarafından sipariş edilmiştir.
Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir