Buddha Heykeli

Buda Heykellerinin Hikayesi

Budist heykel sanatında geleneksel olarak, Sanskritçede, “uyanmış olanın formu” manasına gelen “Buddharüpa” kelimesiyle tanımlanan ve Budizm’in kurucularından Gautama Buddha’yı tasvir ettiği düşünülen tarihi figür kullanılmaktadır.

Ancak, Buddha heykellerinde “uyanmış, aydınlanmış” herhangi bir Budist’in tasvir edilmesi de mümkündür. Hatta günümüzde bu tür Buda heykellerinin, geleneksel Gautama Buddha heykellerinden sayıca fazla olduğu söylenebilir. Eğer sizde bir Buda heykeli satın almayı düşünüyorsanız; BUCROS’ un bundan daha iyisini sunabileceğini aklınızdan çıkarmayın. İç ve Dış Mekan Özel Tasarım Heykel Modelleri İçin bize ulaşın.

Buda Heykeli Nedir?

Gautama Buddha’nın hayatıyla ilgili metinlerin yorumlarındaki kültürel ve bölgesel farklılıklara rağmen, zaman içinde, Buddharupa’nın niteliklerine ilişkin bazı genel kurallar oluşmuştur.Bir Buda heykeline baktığınızda; el ve ayak parmaklarının orantılı olarak uzadığını, burnun adeta bir kartal gagası gibi uzun ve kıvrık olduğunu, kulak memelerinin oldukça uzatıldığını, başının tepesinde Ushnisha adı verilen ve maneviyat, bilgelik ve uyanışı temsil eden bir yumru bulunduğunu, tasvirin geniş omuzlara sahip olduğunu göreceksiniz.

Dipnot: Gautama, günümüzde Nepal toprakları içerisinde bulunan bir bölgede hüküm süren bir Shakya klanının prensi olarak dünyaya gelmiştir. Ancak ailesini ve topraklarını Budizmi yaymak amacıyla terketmiş ve yaşamını dilenci, gezgin ve çileci olarak sürdürmeyi tercih etmiştir. Heykel tasvirlerindeki uzatılmış kulak memeleri, prens olarak geçirdiği yıllarda taktığı abartılı mücevherleri sembolize eder.

Hayalinizdeki Buda tasvirini getirin, sizin için, özel olarak ve sizin mekanınıza uygun ebatlarda yeniden tasarlayalım ve 3D modelleyelim. Tasarım aşamasının ardından en kaliteli fiberglas malzemeden üreteceğimiz Buda heykeliniz; evinize, ofisinize veya bolluk ile neşe beraber gelsin dediğiniz herhangi bir mekana, kırılmaz, özel BUCROS ambalajında teslim edilecektir.

Esas Buda Heykeli nerede?

Buda heykellerinin Tayland yorumunda tipik olarak taş, kil, ahşap veya döküm metal malzeme kullanılarak tasvir edilmiş 3 boyutlu Buda imgesi yer alır. Taliban rejiminin hükmünce yok edilen devasa Afganistan Buda heykelleri, Kabil yakınlarında bulunan Baymar vadisinde 2500 m. rakımda yer alıyordu.

 

Karbon tahlillerine göre 6. yüzyıla tarihlenen bu anıtsal heykellerden biri 38m., diğeri ise 55m. yüksekliğindeydi. Hindistan Buda heykellerinin en görkemli temsilcisi şüphesiz Bihar’da bulunan Büyük Buda heykelidir. Bir nilüfer üzerinde meditasyon yapan Buda’yı temsil eden heykelin toplam yüksekliği 24 metredir. En geniş olduğu nokta 18 m. olarak ölçülen heykelim her iki yanında, Buda’nın beşer öğrencisini tasvir eden daha küçük heykellerle çevrilidir. V. Ganapati Sthapati tarafından tasarlanan ve 12.000 taş ustasının emeğiyle kumtaşı ve kırmızı granit bloklar kullanılarak inşaa edilen heykelin temel taşı 1982 yılında atılmış ve yapımı 7 yıl sürmüştür. 14. Dalai Lama, Büyük Buda heykelini 18 Kasım 1989 yılında kutsamıştır.

Buda Heykellerinin Anlamları:

Buda heykelleri sayısız anlam ifade etmektedir. Neredeyse, her bir Buda heykelinin anlamı, bir diğerinden farklıdır demek mümkündür.

Genel hatlarıyla özetleyecek olursak;

Buda heykellerinin dört duruşu bulunur: yatma, oturma, ayakta durma, yürüme…
Yatar vaziyetteki Buda heykelleri, Buda’nın ölümünden sonra, Nirvana’ya ulaşmadan önce, dünyevi yaşamın son aşamasını tasvir eder.
Oturma pozisyonundaki Buda heykelleri en yaygın olandır ve öğretme veya meditasyon yapma anını tasvir eder.
Oturan Buda heykellerini daha derin yorumlamak için mudra adı verilen el hareketlerini incelemek gerekir. Örneğin, Buda’nın sol avucunu kucağına yukarı kaldırdığı ve sağ elinin avucunun aşağıya doğru, parmaklarının toprağa doğru uzandığı pozisyon, heykelin dünyayı tanık olmaya çağırdığını gösterir.
Ayakta duran Buda heykelleri, Buda’nın Nirvana’ya ulaştıktan sonra öğretmek için ayağa kalkmasını sembolize eder.
Yürürken tasvir edilen Buda heykelleri, Buda’nın aydınlanma yolculuğuna başlaması olarak yorumlanabileceği gibi vaaz vermekten veya öğretmekten geriye döndüğü anlamını da taşıyabilir.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir