Bronz Görünümlü Heykel Üretimi

Günümüzde heykel üretiminde kullanılan malzemeler arasında önemli bir yere sahip olan bronz, kolay eriyebilme ve yeri geldiğinde demirden de daha sert olabilme avantajına sahiptir. Bronz dayanıklılığı ile silah namlusu ve bazı makine yataklarının imalatında kullanılır. Daha önceden bakır ve kalay alaşımı için kullanılan bronz terimi, artık bakır-nikel, bakır-berilyum ve bakır-çinko (pirinç) dışındaki tüm alaşımları kapsamaktadır.

Heykel imalatında bronzun tercih edilmesindeki en önemli sebep ise heykel üretimine uygun olan diğer metallere göre daha düşük erime sıcaklığına sahip olması ve kalıba döküm aşamalarını kolaylaştırmasıdır. Heykel dökümü için bronzun erime sıcaklığı 1000 derece olarak düşünülebilir ancak bu değer alaşımına göre 1150 dereceye kadar da ulaşabilmektedir. Bronzun malzeme olarak görünüşü ve yaşlandıkça daha da anlam kazanan bir malzemeye dönüşmesi de heykel üretiminde sıkça tercih edilmesi için bir başka nedendir. Oksitlenmeye bağlı olarak oluşabilecek mavi-yeşil renkler yerine göre görünüşe başka bir hava kazandırabilmektedir.

Bronz heykel üretiminde ocaklarda malzemenin eritilmesi, dökülmesi, çalışma riskleri, kalıptan ayırma ve temizleme süreçleri, daha da önemlisi malzeme ve işçilik maliyetleri uygun fiyatlı heykel yapımı için süreci oldukça zor hale getirmektedir. Teknolojinin ilerlemesi günümüzde doğrudan bronz yerine, bronz görünümlü heykel üretimi için esnek seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sağlamlığı ve dış ortam koşullarına dayanıklılığı nedeniyle tercih edilen bronz yerine bugün yine aynı özellikleri sağlayan ancak daha düşük maliyetli heykel üretimi ve daha hızlı sonuçlar elde edilebilmesini sağlayan fiberglas tercih edilmektedir. Fiberglas heykellerin kaplanması veya renklendirilmesi ile de, görünüm olarak bronzdan ayırt edilemeyen ve birçok yönden daha da avantajlı olan bronz görünümlü heykel üretimi sağlanabilmektedir. Bronz, heykel imalatı sektöründe eğer özellikle tercih edilmediyse genelde kaplama veya dekoratif küçük obje ve heykel gibi çalışmalar için tercih edilmeye devam etmektedir.

Gerçek Bronza Yakın Fiberglas Heykel

Fiberglas günümüzde heykel üretiminde birçok yönden tercih edilebilecek en iyi malzemeler arasındadır ve çeşitli kaplama yöntemlerinin tümüne mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Gerçek bronza yakın fiberglas heykel yaptırma konusunda araştırma yapıyorsanız fiberglas üzerine gerçekleştirilmiş bazı çalışmaların gerçek bronzdan ayırt edilemeyecek kadar iyi olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Fiberglas, renklendirme veya bronz kaplama yöntemleri ile gerçek bronz heykel görünümüne kolaylıkla ulaşabilmektedir. Özellikle taşınabilirlik ve tamir-bakım kolaylığı açısından da fiberglas, heykel yapımında günümüz için en doğru tercihtir. Dekor çalışmaları, insan heykeli yaptırma, hayvan heykeli üretimi veya dev boyutlu heykel imalatı için fiberglas tercih edilmesi birçok yönden avantajlı olmaktadır. BUCROS olarak atölyemizde gerçek bronza yakın fiberglas heykel konusunda size en gerçekçi çözümleri sunuyoruz. Bronz görünümlü heykel yaptırmak istiyorum diyen herkesi BUCROS ile tanışmaya davet ediyoruz.

Bronz Dekoratif Heykeller

İfade ettiğimiz gibi bronz dekoratif heykeller hala birçok evde veya işyerinde tercih edilebilmektedir. Ağırlıklı olarak dış mekan için bronz heykel yapımı çalışmalarında fiberglasa yönelim gerçekleşmiştir ancak daha küçük boyutlu veya obje sınıfındaki ürünlerde tamamen bronz heykel gibi seçeneklere daha kolay rastlanabilmektedir.

Günümüzde ise bronz dekoratif heykeller için araştırma yaptığınızda tamamen bronz yerine genelde polyester üzeri bronz renk uygulanmış veya bronz kaplanmış seçenekler karşınıza gelebilmektedir. BUCROS olarak atölyemizde bronz dekoratif heykeller olarak eşsiz seçenekler sunmaktayız. Özellikle uyguladığımız oksit bronz renklendirme çalışmaları ile gerçek bronz görünümünde ve istediğiniz şekilde kişiye özel bronz heykel üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Bronz dekoratif heykeller, bronz duvar heykelleri, bronz hayvan heykeli veya aklınızdaki tüm çalışmalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bronz Heykel Özellikleri Nedir?

Bronz birçok kişi için madalyalarda tercih edilen bir alaşımı çağrıştırsa da, aslında heykel üretiminde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Tarihsel dönemleri katmazsak, günümüz malzeme seçenekleri yaygınlaşana kadar dış ortam direnci ve dayanıklılığı nedeniyle heykel üretiminde belki de en çok bronzun tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Elbette bronz heykel özellikleri sadece dayanıklılık değildir. Bakırdan gelen kızılımtırak renk, ayrıca zamanla oksitlenmeye bağlı ortaya çıkabilecek mavi-yeşil izler bronzu yaşayan bir malzeme olarak da karşımıza getirmektedir. Renk olarak belki de en iyi heykel rengi olarak zihinlere kazınmış olan bronzun bugün atölyelerde renklendirme veya kaplama yöntemleri ile uygulaması gerçekleştirilmektedir. BUCROS olarak oksit bronz uygulamalarımız ile daha eskitme görünümlü bronz heykel ve dekoratif obje çalışmaları gerçekleştirebiliyoruz.

 

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir