Boğa Heykeli

BİR BOĞANIN BRONZ HEYKELCİĞİ

(Bronze Statuette of a Bull)

Başlığımızı, şu anda New York Metropolitan Museum of Art’da sergilenmekte olan ve 2500 yaşlarında kabul edilen Antik Yunan boğa heykelinin isminden aldık. 1800’lü yılların sonlarına, Atina yakınlarında bulunan ve günümüzde Thebes Kabeirion olarak bilinen arkeolojik kazı alanında çalışan Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından bulunan 1400 adak heykelciğinden biri olan “Bir Boğanın Bronz Heykelciği”, Olympos’daki demir ocağına hizmet eden Tanrı Hephaitos’un “dans eden savaşçılar” olarak da bilinen, ikiz ve cüce oğullarından biri olan Kabeiros’a adanmıştır. Bu adak heykel, gizli Kabeirion kültünün doğurganlıkla alakalı en önemli kalıntılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Boğa Heykeli Denince, Akla Kadıköy Gelir!

İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Altıyol bölgesinde yer alan ve bir erkek sığırı tasvir eden bronz Boğa Heykeli, 1864 yılında Fransız heykeltıraş Isidore Jules Bonheur tarafından yaratılmıştır. Boğa Heykeli, günümüzde, İstanbul’un Anadolu Yakasının sembolü ve popüler bir buluşma noktası olma özelliği taşır.”
Bir kaç geniş caddenin kesişim noktasında bulunan bir ada üzerinde sergilenen heykelin bulunduğu yer “Boğa Heykeli Kavşağı” olarak anılmaktadır. Ayrıca, bu boğa heykeli, yol tarif yapılırken sıkça anılan bir mihenk taşıdır.

Büyük Boy Boğa Heykeli İmalatı 

Kadıköy’ün Boğa Heykeli, Isidore Jules Bonheur tarafından alçı kalıptan maça hazırlanarak Thiebaut dökümhanesinde tunç döküm olarak üretilmiştir. 1865 yılında Paris’te sergilenmiş eser, 1867 yılında Avrupa seyahati esnasında Paris Evrensel Sergisi’ni ziyaret eden Osmanlı padişahı Abdülaziz’in ilgisini çekmiş ve Abdülaziz at, geyik, aslan gibi hayvan heykellerinin yanı sıra iki adet de boğa heykeli içeren 24 parçalık bir koleksiyon sipariş etmiştir. Bu koleksiyondaki heykellerin tamamı önce Beylerbeyi Sarayı’nda, bir bölümü ise daha sonra Yıldız Şale Köşkü bahçesinde yer almışlardır.
Bonheur aynı heykelden birden fazla üretmiş olup, bu heykelin İngiltere’de, Belçika’nın Anderlecht şehrinde, İspanya’nın El Puerto de Santa Maria şehrinde ve ABD’nin Rhode Island eyaletinde birer eşi mevcuttur. Sanatçı, söz konusu heykelin biblo büyüklüğünde kopyalarını da üretmiş ve satmıştır.

Kadıköy Boğa Heykelinin Hikayesi

Kadıköy Boğa Heykeli’nin eşi olan Beylerbeyi Sarayı “Böğüren Boğa” Heykeli’nin de Altıyola getirilmesi ve Kadıköy’deki benzeri ile beraber sergilenmesi gerektiği düşünülmektedir.
1980’li yıllarda, Boğa heykelinin kopyası çıkarılmak üzere kalıbı alınmıştır. Böylece heykelin bir eşi de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

New York Borsasının Sembolü “Charging Bull” Bronz Boğa Heykelinin Hikayesi:
Aynı zamanda, “Wall Street’in Boğası” veya “Bowling Green Boğası” olarak anılan, İngilizce bir borsa terimi ile boğa kelimelerini bir arada barındıran “Charging Bull”, New York City’deki Manhattan’ın Finans Bölgesi’ndeki Bowling Green’in hemen kuzeyindeki Broadway’ de sergilenen bronz bir heykeldir. 3.4 m yüksekliğinde ve 4.9 m. uzunluğundaki 3.200 kiloluk bu bronz boğa heykeli, agresif finansal iyimserlik ve refahın sembolü olarak, her gün binlerce ziyaretçi çekmektedir.

Bu boğa heykelinin anlamı, İtalyan sanatçı Arturo Di Modica tarafından 1987 yılındaki New York Borsası çöküşünün (Kara Pazartesi) ardından yaratılmış olmasıdır. 14 Aralık 1989 Perşembe akşamı geç saatlerde, Di Modica bir kamyonun arkasında Charging Bull ile Wall Street’e geldi ve heykeli yasadışı bir şekilde New York Menkul Kıymetler Borsası Binasının önüne bıraktı. O günün ilerleyen saatlerinde New York Polis Departmanı tarafından kaldırılan boğa heykeli, 20 Aralık 1989’da Bowling Green’e geçici bir izinle yerleştirildi.
Orijinal heykelin başarısının ardından Di Modica, Charge Bull’ un özel koleksiyonculara satılan bir dizi varyasyonunu yarattı.

Boğa Heykeli Üretimi Özel tasarım

Eğer Kadıköy’ün veya New York Borsası’nın sembolü haline gelmiş Boğa heykellerinden birinin size özel olarak ve istediğiniz boyutlarda yeniden tasarlanmasını ve mekanınıza teslim edilmesini isterseniz, Boğa Heykeli Ölçüleri ve Fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir