Boğa Heykeli Hikayesi

Kadıköy, İstanbul’un önde gelen ilçelerinden biridir ve Boğa Heykeli de Kadıköy’ün merkezi sayılabilir. Kadıköy Boğa Heykeli, Altıyol olarak adlandırılan bölgede önemli caddelerin kesişim noktasına konumlanmıştır ve buluşmalar başta olmak üzere yol tarifleri, gösteriler ve hatta etkinlikler için başlangıç merkezi haline gelmiştir.

Kadıköy Boğa Heykeli’ni gündüz tek başına yakalayabilmeniz neredeyse imkansızdır; çünkü özellikle gün içinde her dakika heykelin yanından geçen ve hatta heykelle fotoğraf çektiren kişileri görebilirsiniz. Konum oldukça önemlidir dolayısıyla Kadıköy Boğa heykeli bugün orada olmasaydı popülerliğinin aynı seviyede olmayacağı bir gerçek. İşte biz buna heykelin gücü diyoruz.

Boğa Heykelinin Anlamı Nedir ?

Boğa heykellerinin birçok anlamı vardır ve özellikle taşıdığı anlamlara bağlı olarak tarihte ve günümüzde birçok önemli yerde boğa heykeli ve şekillerinin konumlandırıldığını kolaylıkla görebiliyoruz. Örneğin; M.Ö. 3000’li yıllarda Anadolu’da yapılan ve iki boğa tarafından çekilen kağnı heykeli boğaya tarih boyunca verilen önemin en önemli kanıtları arasında. New York kentindeki borsa binasının önünde yer alan Boğa heykeli de ekonomik bir simge haline gelmiştir. Bizim hikayesine kısaca değinmek istediğimiz Boğa Heykeli ise elbette Kadıköy Boğa Heykeli…

İlk Boğa Heykelini Kim Yaptı ?

Boğa heykelini kim yaptı sorusu oldukça merak ediliyor. Kadıköy Boğa Heykeli’nin yaşı yaklaşık olarak 170’tir ve 1860’lı yıllarda Paris’te Fransız heykeltıraş Isidore Bonheur tarafından yapılmıştır. Bu yıllarda savaş içinde olan ve sürekli el değiştiren Alsas-Loren bölgesinde Fransızların üstünlüğünü ve gücünü simgelemek için yapılmış olan bu Boğa Heykeli, Sedan Muharebesi’nin Almanların lehine sonuçlanmasıyla beraber Almanya’nın olmuştur. I. Dünya savaşı döneminde Osmanlı-Almanya arası ilişkilerin iyi olması sebebiyle de heykel 1917 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne hediye edilmiştir. Cemiyet’in de Enver Paşa’ya hediye ettiği bu heykel ilk olarak Beylerbeyi Sarayı bahçesine, sonra da Yıldız Sarayı Şale Köşkü serası önüne konumlandırılmış. Enver Paşa bir dönem bu heykeli alıp kendi çiftliği olan Bilezikçi Çiftliği’ne yerleştirmiş ve sonra da bir dönem heykel Harbiye Hilton Oteli bahçesine alınmış. Gezintisine Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Taksim Gezi Parkı ile devam eden boğanın Anadolu Yakası’na geçişi Şehremaneti binası ile başlamış. Son olarak 1987’de Boğa Heykeli şu andaki yeri olan Kadıköy Altıyol’a yerleştirildi ve artık burayı oldukça sevmişe benziyor.

Boğa Heykeli Büyük Boy

Boğa gücü simgeler ve kitleler üzerindeki etkileyiciliği yüksek bir simgedir. Öyle ki bugün popüler enerji içeceği ve spor otomobil üreticisi iki marka boğayı logolarında kullanmaktadır. Hatta boğanın ihtişamlı görünümünü heykel haline getirerek işyeri önünde konumlandıran birçok yerli-yabancı firmadan bahsedebilmek de mümkündür. Boğa heykeli büyük boy çalışıldığında etkileyiciliği daha da artan çalışmalardandır.

Dünyanın en büyük boğa heykeli nerede diyecek olursanız bu soruya Türkiye ve Kayseri şeklinde cevap verebiliriz. Kayserili bir restoran işletmecisi işyerinin simgesi olarak altı parçada birleştirilebilen, 7 metre yüksekliğinde ve 4.5 ton ağırlığında bir boğa heykeli yaptırdı. Biz de BUCROS olarak boğa heykeli büyük boy olarak üretebiliyor ve çeşitli anlam ve ifadeler içerisinde size seçenekli olarak sunabiliyoruz.

Boğa Heykeli Yaptır

İnternette boğa heykeli yaptırmak veya boğa heykeli imalatı üzerine araştırma yapıyorsanız, şu an doğru adrestesiniz. BUCROS 2005 yılından beri hayvan heykelleri ve dekorları üretimi başta olmak üzere birçok farklı alanda kişiye ve mekana özel heykel üretimi gerçekleştirmektedir. Boğa heykeli yaptırmak istiyorum, boğa heykeli imalatçıları, boğa heykeli nerede yaptırılır ve özel üretim boğa heykeli gibi araştırma yapan herkesi hayallerini gerçeğe dönüştürmek için bizlerle tanışmaya bekliyoruz. BUCROS’ un usta sanatkarları ve heykeltıraşları ile en iyi boğa heykeli sizde olacak.

Boğa Heykeli Üretim

BUCROS bugüne kadar birçok hayvan heykeli üretimi gerçekleştirmiştir. İşyeri için boğa heykeli yapımı, dış mekan boğa heykeli imalatı, darbeye ve güneşe / yağmura dayanıklı boğa heykeli yaptırmak gibi konularda BUCROS’ un sanatkar ve deneyimli heykeltıraşlarından bilgi alabilirsiniz. BUCROS olarak elinizde bulunan bir figürü modelleyerek 20 cm’den 6 metreye kadar heykel haline dönüştürebiliyoruz. BUCROS ayrıca iki boyutlu fotoğraf ve çizim gibi çalışmaları modelleyerek hayallerinizi gerçeğe dönüştürme konusundaki sınırları da ortadan kaldırıyor.

Restoranlar İçin Boğa Heykeli

Boğa heykeli son dönemlerde özellikle restorancılıkta oldukça fazla tercih ediliyor. Şu anda dünyanın en büyük boğa heykeli olarak gösterilen heykel, Kayseri’de bir et restoranında sergileniyor. Restoranlar için boğa heykeli imalatı konusunda BUCROS ile iletişime geçebilirsiniz.

Boğa heykeli üretimi konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden birisi boğanın duruş şekli ve heykelin nerede konumlandırılacağıdır. BUCROS olarak size metalik boğa heykeli, dış mekana uygun boğa heykeli, darbelere dayanıklı, güneşte boyası solmayan boğa heykeli gibi çözümler sunuyoruz.

Borsada Boğa Heykeli

New York Borsası’nın önü de tıpkı Kadıköy Altıyol’daki yoğunluğu yaşamaktadır. Elbette New York dünyada oldukça popüler bir yer ancak borsanın özellikle popüler olmasının nedenlerinden biri, kapısının önündeki boğa heykeli. Borsada boğa heykeli 1989 yılında İtalyan bir heykeltıraşın gizlice bu heykeli bırakması ile simgeleşmiştir. Hikayeye göre 1987’de piyasaların çökmesiyle heykeltıraş Arturo Di Modica bu heykelin yapımına başlamış ve “mücadele ruhu” mesajı verdiği için bu heykeli borsa binası önüne dikmiş. Halen yerinde olan heykel ile fotoğraf çektiren insanları –tıpkı bizdeki gibi- sürekli orada görmek mümkün. Boğa Heykeli fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

 

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir