Balmumu Heykeller

Tarih boyunca heykel yapımında birçok malzeme tercih edilmiştir. Balmumunun ise özellikle işleme kolaylığı nedeniyle bu konudaki yeri ayrı sayılabilir. Genelde eski çağlardan günümüze kadar gelen heykel örneklerinde ahşap, taş ve maden daha fazla tercih edilmiş gibi görünse de, balmumu özellikle Romalılar döneminde ölen kişilerin yüzünün şeklini vererek saklamaya yönelik başvurulan bir yöntem olmuştur.

Dış ortam koşullarına dayanıklılığı konusunda diğer malzemeler kadar avantajlı olamadığından, balmumu heykellerin tarihsel dönemlerden günümüze gelen örnekleri oldukça az sayıdadır. Bilinen ilk balmumu heykel, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan bir heykeltıraş olan Antonio Abondio’nundur. Balmumu heykel çalışmalarına öncülük etmiş olan Abondio’nun balmumu çalışmaları uzun yıllar boyunca Avrupa’nın çeşitli ülkelerini yönetmiş olan Habsburg’un mahkemeleri için yapılmıştır ve oğlu Alessandro da bu çalışmaları devam ettirmiştir.

Eski dönemlerden günümüze balmumu heykellerin az sayıda ulaşmasının ve hatta antik dönemlerden neredeyse hiç balmumu heykel kalıntısı göremememizin temel nedeni balmumu heykellerin dış ortam şartlarından çok kolay etkilenebilmesidir. Teknik olarak balmumu heykellerin hazırlanmasında da kalıba döküm gibi benzer yöntemler izlenir ancak metal bir heykel malzemesi yaklaşık 1000 derece ve üzerinde sıcaklıkla dökülebilir kıvama gelirken balmumunda bu değer sadece 60-65 derece arasıdır. Yani balmumu heykeller kapalı ortamda olsalar dahi yeterli iklimlendirme koşulları sağlanmadığı takdirde güneş ışığı gibi etmenlerden dahi kolaylıkla etkilenerek, renk ve şekil kaybına uğrayabilir. Elbette günümüzde birçok yöntemle çok daha dayanıklı balmumu heykeller üretilebilmektedir ve hatta dünyanın çeşitli yerlerinde balmumu heykellerden müze oluşturan Madame Tussauds bu konuda iyi bir örnektir.

Balmumu Heykel Müzesi

Balmumu heykel müzesi deyince hiç şüphesiz akla Madame Tussauds gelir. Gerçek adı Maria Tussaud olan ünlü balmumu modelleme sanatkarı, 1761 yılında Fransa’nın Strazburg şehrinde doğdu ve annesinin yanında hizmetçi olarak çalıştığı Dr. Philippe Curtius’tan balmumu modellemeyi öğrendi. Tussaud’un ilk balmumu heykeli 1777 yılında yaptığı Voltaire’dir. Fransa’nın bugün dahi en ünlü heykel sanatçılarından biri olan Madame Tussauds’ın Kuzey Amerika ağırlıkta olmak üzere 24 müzesi vardır ve 21. yer İstanbul’da açılmıştır.

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde olan balmumu heykel müzesinde Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Barış Manço, Adile Naşit, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Sabiha Gökçen, Arda Turan, Hidayet Türkoğlu, Beren Saat, Kerem Bürsin ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi Türk ünlülerin yanı sıra Angelina Jolie, Brad Pitt, Audrey Hepburn, Beyonce, Rihanna, David Beckham, Messi, Marilyn Monroe ve Muhammed Ali’nin balmumu heykelleri görülebiliyor.

Balmumu Heykel Yapımı

Balmumu, her ne kadar çalışması daha kolay bir malzeme olsa da yine de kapsamlı ve zaman alan bir çalışma ile heykele dönüşebilmektedir. Kuruduktan sonra hacmi küçülen balmumu için ölçülendirme ve kalıp çalışmalarının bu pay düşünülerek hesaplanması gerekmektedir. Tüm heykeller için en hassas ve en zor çalışılan bölge hiç şüphesiz yüzdür ve bunun için birçok kaynaktan faydalanılarak üç boyutlu tarama ve modelleme çalışmaları ile en iyi sonucun elde edilmesi sağlanır.

Kalıp oluşturma aşamasında metal, kağıt ve tel malzemelerle, vücudun farklı bölgeleri için farklı kalıp çalışmaları hazırlanır. Genelde baş bölgesi için alçı, el ve ayak gibi bölgeler için de diş hekimlerinin anatomik ölçü almakta kullandıkları bir malzeme olan aljinat tercih edilir. Balmumu heykel döküldükten sonra kalıptan çıkarılarak ayrıntı çalışmalarına geçilmektedir. Özellikle el ve yüz gibi en çok gerçekçi olması gereken bölgelerde son derece profesyonel dokunuşlar yapılması önemlidir.

Yumuşak Dokulu Heykeller

Balmumu, heykel sanatı için çok önemli bir malzemedir ve özellikle doku olarak belki de günümüzün en gerçekçi sonuçlarının elde edilmesini sağlamaktadır. Gerçek bir ten dokusunu yaşatabilen balmumu malzemesinin yumuşaklığı ve dış ortam koşullarına olan dayanıksızlığı bir dezavantaj olmaktadır. Bu yüzden de kopma riski bulunan parmak gibi bölgeler için balmumunu daha da sertleştirecek özel katkı maddelerinden faydalanarak, ayrıca üretilmiş olan kalıplara döküm işlemi sağlanır.

Normal şartlarda balmumu heykeller, şeritler çekilerek ve dokunmaya karşı ikazlarla korunmaktadır, fakat Madame Tussauds’un ziyaretçi anlayışı bir “etkinlik merkezi” olmak yönünde. Yani ziyaretçilerin özellikle fotoğraf çekilmesi, heykelleri taklit etmesi, peruk takması ve eğlenilmesi isteniyor. Bu elbette müzenin bu denli popüler hale gelmesinin temel nedenleri arasında ve zaten Madame Tussauds heykelleri de bildiğimiz o çok yumuşak balmumu heykeller arasında değil. Ziyaretçilerden gelebilecek olası istenmeyen zararlara karşı çok daha dayanıklı balmumu malzemeden üretiliyor ve diğer balmumu heykeller gibi bir sorun olması durumunda onarımları kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yumuşak dokulu, yani insana gerçekten en çok benzeyen heykeller günümüzde balmumu heykellerdir.

Gerçek Yüz Boyama Heykel İmalatı

Yakın geçmişe kadar gerçek yüz boyama heykel imalatı en iyi sonucu balmumu üzerinde veriyordu; çünkü balmumu doku yönünden ciddi bir avantaj sunmaktadır. Elbette bu noktada yüz ve el gibi bir insan heykeli yapımında en çok dikkat edilecek noktalar üzerinde profesyonelce ve hassasiyetle çalışılması gerekmektedir. Günümüzde üretim teknolojilerinin ve malzemelerin gelişmesi, balmumu dışında da iyi sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Gerçekten “aslını yaşatan” bir heykel çalışması için özellikle modelleme aşamasından başlayarak son derece titiz bir şekilde ilerlenmelidir.

Tabii her şeyi teknolojiye bırakarak ciddi anlamda sanat eseri bir heykel elde edebilmek mümkün değildir. Günümüzün teknolojisi kaba hatlarıyla bir heykel elde edilmesini sağlamaktadır ve gerçek anlamda bir sanat eseri ancak sanatçıların rötuş dokunuşları ve renklendirmeleri ile mümkün olabilmektedir. Bizler BUCROS olarak insan heykeli yapımı konusunda size en gerçekçi ve en profesyonel çözümleri sunuyoruz. Tüm heykel ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir