ATLI KARINCA HAKKINDA HİÇ DUYMADIĞINIZ BİLGİLER

Geleneksel olarak dönen bir platformun üzerine yerleştirilmiş at başta olmak üzere bazı binek hayvanlarının heykellerinin, bu hayvanların koşu tarzını taklit etmek adına yukarı / aşağı hareket ettirilmesi prensibine dayalı büyük oyuncaklara “Atlı Karınca” adı verilmektedir.

KARACA MI KARINCA MI?

“Atlı Karınca” adlı oyuncaklar birkaç yüzyıl öncesine kadar “Atlı Karaca” olarak adlandırılmaktadır. Her ikisi de “Savaş Oyunu” anlamına gelen, İtalyanca “Carousse” veya İspanyolca “Garusso” kelimelerinden Türkçe’ye Karaca olarak geldiği ve “Atlı Karaca” teriminin “Atlı Savaş Oyunu” anlamını taşıdığı düşünülmektedir.

Osmanlı kültüründe önemli bir yer tutan bir tür güldürmece, seyirlik oyuna verilmiş olan “Atlı Karınca” ismi, bu oyunun devrini tamamlamasıyla beraber yukarıda tarif edilen eğlence aracının adına evrilerek günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde, halen, tema parkların, lunaparkların ve AVM’lerin favori oyuncağı olan Atlı Karıncalarda; at ve diğer hayvan figürlerinin yerini uçak, araba ve uzay aracı heykellerinin aldığı da görülmektedir.

SÜSLEMELERİNDE TASARIMCISININ İZLERİNİ TAŞIYAN HEYKELLER.

Geleneksel olarak; Atlı Karınca hayvanları maharetli oymacıların elinden çıkardı ancak günümüzde bu benzersiz heykelleri tasarlamak için 3 boyutlu modelleme tekniğinde uzman tasarımcılar çalışıyor. Atlı Karınca hayvanlarının süslemeleri, eyerleri veya dizginleri daima oymacı veya tasarımcı için özel anlamlar taşır.

Günümüzde, Atlı Karınca hayvanları, fiberglasdan üretilmektedir ve BUCROS bünyesinde, Atlı Karıncanın kurulacağı alanın konseptine özel olarak tasarlanmış Atlı Karınca hayvanları en kaliteli fiberglass malzemeden üretilmektedir.

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir