Anka Kuşu Heykeli

Anka Kuşu Gerçek mi?

Anka kuşu, Yunan mitolojisi başta olmak üzere birçok kültürde benzeri görülen, yaşamı döngüsel olarak yenilenen veya başka bir şekilde yeniden doğan ölümsüz bir kuştur. Mitolojik olarak hemen her kültürde, güneş ile ilişkilendirilen anka kuşu, yanma ve ateş gösterisi içerisinde ölür ama selefinin küllerinden yeniden doğarak yeni bir hayat kazanır.

Anka Kuşunun Hikayesi

Efsane diyor ki;
“Eski çağlarda bir gün, güneş dünyaya doğru baktı ve muhteşem bir kuş gördü. Kırmızı ve altın renklerinde tüyleri olan bu kuş, adeta güneş gibi parlıyordu. Güneşin bile gözleri kamaştı. Ona, ‘Ey, şanlı kuş, bundan böyle sen benim kuşum olasın. Sonsuza kadar yaşa!’ diye seslendi.
Anka kuşu çok mutsuzdu. Onu gören herkesin göz alıcı renklerdeki tüylerinden bir tane istemesinden bıkmış usanmıştı. Hiç kimsenin yaşamadığı bir çöle göçtü.
Çölde 500 yıl yaşayan Anka kuşu, güneşe yeniden genç ve güçlü olmak için yalvardı ama güneş ona cevap vermedi. Çareyi geldiği topraklara dönmekte bulan Zümrüd-ü Anka, uzun bir yolculuğun ardından yurduna döndü ve kendisine tarçın çubukları ve baharat otlarından bir yuva inşaa etti. Uzun bir ağacın, en yüksek dallarına kurduğu yuvasına yerleştikten sonra sarı sakızdan bir yumurta yaptı.
Anka kuşu, bir kez daha genç ve güçlü olmak için güneşe yalvardı. Bu kez güneş kendini, gözleri kör eden, yakıcı şekliyle gösterdi. Ormandaki tüm hayvanlar bir yerlere sığındı ama Zümrüd-ü Anka, adeta güneş banyosu almaktaydı.

Anka Kuşu ve Çin Mitolojisi

Kısa süre içerisinde bir alev topuna, ardından küle dönüşen Anka Kuşu; belki sarı sakız yumurtadan, belki küllerinden, belki de her ikisinden birden yeniden dünyaya geldi.”

Farklı Kültürlere Göre Anka Kuşunun Özellikleri:

Çin Mitolojisi – Feng Huang
Anka Kuşunun Çin mitolojisindeki karşılığı; genel görünümü tavus kuşuna, başı ve gövdesi ise sülüne benzeyen, ateş kırmızısı kuyruğu olan Feng Huang’dır.

Feng Huang, yin ve yang’ı yani erkek ve dişiyi temsil eder ve bu yüzden; düğünlerde Feng Huang süslemeleri görülür. Bir Çin efsanesi, Feng Huang’ın ilk olarak MÖ 2600 civarında İmparator Huang Di tarafından görüldüğünü söyler.
Feng-Huang, Çin’de barış ve refahın simgesidir. Çin mitolojisinde; kırmızı Anka, cennetin dört çeyreğine hükmeden göksel yaratıklardan biridir.

Anka Kuşu Özellikleri nedir ?

Antik Mısır İnanışı – Bennu
Mısır mitolojisinde anka kuşuna Bennu denir. Bennu, ölen ve yeniden doğan Tanrı Osiris’in başlığını takar.
Mısırlılar ayrıca Bennu’nun güneş Tanrısı Ra’nın ruhu olduğuna ve sembolik olarak yükselen ve batan güneşle bağlantılı olduğuna ve Nil’deki taşkınları kontrol ettiğine inanır.

Japon Kültürü- Ho Oo
Japonya’da Phoenix’e Ho-Oo denir. Burada Ho erkek ve Oo dişidir. Anka kuşu, MS altıncı yüzyılın ortaları ile yedinci yüzyılın ortaları arasında Japon kültürüne adapte olmuştur ve sanatsal temsilleri Çin Anka kuşuna çok benziyor.

Türk Mitolojisi – Anka Kuşu, Simurg, Zümrüd-ü Anka, Toğrul, Hüma
Türk mitolojisine göre anka kuşu, gücü, saflığı, kendini yeniden var etmeyi, tekamülü, erdemi, sadakati, zerafeti ve hakkaniyeti temsil ederken; erişilmezlik, yücelik ve olağanüstülük gibi özelliklerin de sembolü olmuştur.

Anka Kuşu 3D modelleme Çizimi Bucros 

Türk ve İran kültürlerinde, anka kuşunun adı, o zaman en değerli taş olarak kabul edilen zümrüt ile birleştirilerek kullanıldığı için pek çok kaynakta Zümrüd-ü Anka ismine rastlanmaktadır

Prof. Dr. Bahaeddin Ögel’in “Türk Mitolojisi” isimli eserinde anka kuşundan söyle bahsedilmektedir:
“Önasya mitolojisinde başlıca iki önemil efsanevi kuş vardır. Bunlardan birincisi Arapların “Anka” dedikleri kuştur ki, biz Türkler bu kuşun Farsça ve Arapça adlarını birleştirerek Zümrüd-ü-Anka deriz. Aynı kuşa İran mitolojisi ise Simurg veya Sireng adını verirdi. Yine bu kuşun Kaf veya Elburz dağlarında yaşadığı söylenirdi. Bu kuşun tüyünü ele geçirenlerin en büyük sırra ve ölümsüzlüğe erecekleri iddia ediliyor ve efsanelerde böyle yazılıyordu. Bu kuşun Kaf dağında bulunduğunu daha ziyade İslami gelenek içerisinde Arap mitolojisi söylüyordu. İranlıların kutsal dağı ise Elburz

dağı idi. Bu sebeple de onlar Simurg kuşunun Elburz dağlarında bulunduğuna inanıyorlardı. Öyle anlaşılıyor ki Türk mitolojisi, Ortaçağdaki İran mitolojisinden değil de, daha eski iran mitolojisinden tesirlerini almıştı. Bilindiği üzere; İran mitolojisinin en eski kaynaklarından biri de Zend-Avesta’dır. Her şeyin üstünde bulunan bir ağaç ve bu ağacın üzerinde de bir kuş vardı…”
“Er Töştük’ü alarak yeryüzüne çıkaran kuş, Anadolu masallarındaki Zümrüd-ü Anka kuşundan başka bir şey değildir. Er-Töştük masalında, bu kuşa “Kara-Kuş” yani kartal denmektedir. Tünediği ağaç ise Hayat-ağacıdır. Yine Orta Asya inanışlarına göre, ağacın altında bekçi olarak bir yılan bulunurdu. Buryatlar bu yılana “Abırğa” derler. Bu yılan hayat ağacını beklerdi.”

 

Anka Kuşu Heykeller Dünyanın Her Köşesinde…

Hemen hemen her kültürde karşılık bulan anka kuşuna ait tasvirlerde dünyanın her köşesinde heykel olarak karşımıza çıkmaktadır.
İşte bazı dikkat çekici örnekler:
➢ Vietnam – Chua Phat Bao Budist Tapınağındaki kabartmalar
➢ İsveç – Tahta oyma heykeller
➢ Kuala Lumpur’daki Thean Hou Çin Tapınağının çatı süslemeleri
➢ Ho Chi Minh City, Vietnam’da Bir Pagoda’nın çatısında bulununa seramik ejderhalar ve anka kuşları
➢ Rusya – Sochi şehir parkındaki bronz heykel
➢ Khai Dinh’nin mezarındaki bronz profil
➢ Geleneksel Çin duvar dekorları

Bizden bir eser: Bolu Anka Kuşu Heykeli
Bolu ilimizin Karacasu mevkiinde yer alan dönel kavşakta bir Anka Kuşu heykeli olduğunu biliyor muydunuz? Eski yerel yönetimler tarafından astronomik rakamlara satın alınan ancak halkın tepkisinden çekinilerek depoda çürümeye terk edilen heykel, nihayet yerini buldu.
Yeni belediye başkanının talimatıyla Karacasu dönel kavşağına yerleştirilen soyut Zümrüd-ü Anka tasviri, hem Bolu halkı, hemde ziyaretçiler tarafından beğeni topluyor.

Bucros Özel Tasarım Anka Kuşu Modeli

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, hayallerinizi süsleyen Anka Kuşunu, diğer mitolojik karakterleri ve daha fazlasını, sizin için özel olarak ve sizin istediğiniz / mekanınızın ihtiyacı olan boyutlarda yeniden tasarlayabilir, üç boyutlu modellemesini oluşturabilir, en kaliteli fiberglas malzemeden üretebiliriz. Hayalinizin vücut bulmuş hali olan bu heykel, deneyimli heykel sanatkarlarımızın ellerinde son şeklini alır ve kapınıza kadar kırılmaz, özel BUCROS ambalajında, güvenle ulaştırılır.

 

Yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir